Strona główna » Oprogramowanie » Jak zmniejszyć zdjęcie, aby nie straciło na jakości?

Jak zmniejszyć zdjęcie, aby nie straciło na jakości?

by Administrator
0 komentarzy
Jak zmniejszyć zdjęcie, aby nie straciło na jakości?

W jaki sposób zmniejszyć rozmiar zdjęcia, tak aby nie straciło jakości?

Optymalizacja zdjęć to jedna z absolutnych podstaw ich obróbki graficznej. Proces ten pozwala zmniejszyć wagę danej fotografii, a przy tym dostosować jej wymiary do preferowanych rozmiarów. Jak więc dokładniej wygląda? Jak zmniejszyć zdjęcie, aby nie straciło na jakości i jakich programów do tego użyć? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na komputerze?
• Google Drive Jak zmniejszyć zdjęcie przy użyciu MS Paint?
• Google Drive Jak zmniejszyć zdjęcie w przeglądarce obrazów w Windowsie?
• Google Drive Jak zmniejszyć zdjęcie w przeglądarce obrazów na Mac OS?
• Google Drive Jak zmniejszyć zdjęcie w programie Light Image Resizer?
• Google Drive Jak zmniejszyć zdjęcie w programie Photoshop?
2. Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia online bez utraty jakości?
3. Jak zmniejszyć zdjęcie na Androidzie?
4. Jak zmniejszyć zdjęcie na iOS?


Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na komputerze?

Jednym z podstawowych elementów optymalizacji zdjęć jest zmniejszenie ich rozmiaru, czyli zmiana ich rozdzielczości na mniejszą. Proces ten można przeprowadzić zarówno przy użyciu standardowego oprogramowania, które jest elementem wyposażenia systemu Windows, jak i jednego z profesjonalnych programów do obróbki graficznej. W obu tych przypadkach można skutecznie zmniejszyć rozmiar danej fotografii, jednocześnie nie tracąc jej jakości. Jak więc to dokładniej zrobić? Już wyjaśniamy!

1. Jak zmniejszyć zdjęcie przy użyciu MS Paint?

Najprostszym sposobem na zmniejszenie rozmiaru fotografii w systemie Windows jest wykorzystanie do tego programu MS Paint. Aby to zrobić, wystarczy:

1. Uruchomić program MS Paint.
2. Kliknąć w „Plik”, następnie „Otwórz” i wybrać zdjęcie, które chce się zmniejszyć.
3. Na pasku zadań w polu „Narzędzia główne” wybrać opcję „Zmień rozmiar”.
4. W okienku wpisać preferowane wartości – zdjęcie można zmniejszyć zarówno procentowo, jak i wpisać konkretne wymiary w pikselach. W obu tych przypadkach najlepiej zachować opcję „Zachowaj współczynnik proporcji”, aby zdjęcie zmniejszyło się w sposób proporcjonalny.
5. Po zmianie wymiarów zdjęcia wystarczy je zapisać.

2. Jak zmniejszyć zdjęcie w przeglądarce obrazów w Windowsie?

Kolejnym bardzo prostym sposobem na zmniejszenie rozmiaru zdjęć w systemie Windows jest wykorzystanie do tego aplikacji służącej do przeglądania obrazów. Aby to zrobić, wystarczy:

1. Znaleźć obraz, który chce się edytować, następnie otworzyć go.
2. Na górze ekranu kliknąć w trzy kropki, czyli opcje, następnie wybrać „Zmienianie rozmiaru obrazu”.
3. W okienku wpisać preferowane wartości – zdjęcie można zmniejszyć zarówno poprzez wpisanie konkretnych wymiarów w pikselach, jak i skalować je procentowo.
4. Po zmianie wymiarów zdjęcia wystarczy je zapisać.

3. Jak zmniejszyć zdjęcie w przeglądarce obrazów na Mac OS?

Użytkownicy sprzętu marki Apple również mogą w prosty sposób zmniejszyć rozmiar zdjęcia przy użyciu programu wbudowanego w system. Aby to zrobić, wystarczy:

1. Otworzyć wybrane zdjęcie w programie Preview.
2. Kliknąć w „Narzędzia”, następnie wybrać „Dostosuj rozmiar”.
3. W okienku wpisać preferowane wartości – tutaj podobnie jak w obu poprzednich przypadkach zdjęcie można zmniejszyć zarówno procentowo, jak i wpisać konkretne wymiary w pikselach.
4. Po zmianie wymiarów zdjęcia wystarczy je zapisać.

4. Jak zmniejszyć zdjęcie w programie Light Image Resizer?

Następnym darmowym programem, który umożliwia zmianę rozmiaru zdjęcia nie wpływając jednocześnie na jego jakość jest Light Image Resizer. Aby go do tego użyć, po jego zainstalowaniu wystarczy:

1. Kliknąć prawym przyciskiem na zdjęcie, którego rozmiar chce się zmienić.
2. Wybrać opcję „Light Image Resizer”.
3. W okienku wpisać preferowane wartości – zdjęcie można zmniejszyć zarówno procentowo, jak i wpisać konkretne wymiary w pikselach.
4. Po zmianie wymiarów zdjęcia wystarczy je zapisać.

5. Jak zmniejszyć zdjęcie w programie Photoshop?

Oczywiście rozmiar zdjęcia można zmniejszyć również w najpopularniejszym programie do obróbki grafiki, czyli Photoshopie od firmy Adobe. Aby to zrobić, wystarczy:

1. Otworzyć program Photoshop.
2. Na górze ekranu kliknąć „Plik”, następnie „Otwórz” i wybrać zdjęcie, które chce się zmniejszyć.
3. Po otwarciu zdjęcia klikamy na „Obraz” i wybieramy „Rozmiar obrazu”.
4. W okienku wpisać preferowane wartości – zdjęcie można zmniejszyć zarówno poprzez wpisanie konkretnych wymiarów w pikselach, jak i skalować je procentowo.
5. Po zmianie wymiarów zdjęcia wystarczy je zapisać.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia online bez utraty jakości?

W internecie jest dostępnych wiele programów działających online, które umożliwiają bezpłatną optymalizację zdjęć, w tym między innymi ich zmniejszenie bez utraty jakości. Oczywiście w większości z nich nie znajdziemy zaawansowanych, które pozwalają dodatkową obróbkę fotografii, jednak do samej zmiany rozdzielczości jak najbardziej wystarczą. Do tych najpopularniejszych z nich zaliczamy:

  • TinyJPG;
  • Easy-Resize.com;
  • ResizePixel;
  • HiPDF.

Jak zmniejszyć zdjęcie na Androidzie?

Większość smartfonów wyposażonych w system Android ma wbudowane narzędzia, które umożliwiają obróbkę zdjęć, w tym między innymi ich retusz, przycinanie i obracanie. Niestety, praktycznie żaden z nich nie ma jednak narzędzia umożliwiającego zmianę rozmiaru fotografii. Najprościej więc użyć do tego zewnętrznej aplikacji, takiej jak Zmniejsz Zdjęcie, przy użyciu której można zmienić rozdzielczość zdjęcia, przyciąć je oraz je skompresować. Co ważne, narzędzie to pozwala na optymalizację fotografii bez pogorszenia jej jakości, dzięki czemu można z powodzeniem zmniejszyć jej wagę i rozmiar nie wpływając jednocześnie na wygląd zdjęcia.

Jak zmniejszyć zdjęcie na iOS?

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku urządzeń marki Apple, czyli iPhonów i iPadów, które również są wyposażone w narzędzia umożliwiające obróbkę zdjęć, w tym między innymi ich retusz, przycinanie i obracanie, ale żadne z nich nie ma wbudowanej aplikacji, która pozwala na zmianę rozmiaru fotografii. W tym wypadku także najlepszym rozwiązaniem będzie więc użycie zewnętrznej aplikacji. Do tego idealnie sprawdzi się narzędzie o nazwie Rozmiar Obrazu, które działa bardzo podobnie do aplikacji Zmniejsz Zdjęcie. Posiada ona jedna szereg opcji umożliwiających edycję graficzną zdjęcia, w tym przede wszystkim funkcję pozwalającą na zmianę jego rozmiaru.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela witryny MainTech.pl w celu dodania mojego komentarza oraz oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Politykę Prywatności.*.