Strona główna » Oprogramowanie » Jak otworzyć plik XML?

Jak otworzyć plik XML?

by Administrator
0 komentarzy
Jak otworzyć plik XML?

W jaki sposób otworzyć plik XML?

Korzystając z komputera trzeba liczyć się z tym, że może on obsługiwać setki rozszerzeń plików. Niestety, zapamiętanie wszystkich z nich oraz znajomość programów, które są niezbędne do ich otwarcia nie należy do najprostszych. Jednym z takich plików, który jest bardzo często wykorzystywany, a przy tym wielu osobom sprawia trudności, jest plik XML, który jest używany do przechowywania i transportowania danych w sposób strukturalny. Jakiego więc programu użyć do jego otwarcia? Czym dokładniej otworzyć plik XML? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Co to jest plik XML?
2. Czym otworzyć plik XML?
• Otwieranie pliku XML w przeglądarce internetowej
• Otwieranie pliku XML w edytorze tekstu
• Otwieranie pliku XML w specjalnym oprogramowaniu
3. Jak edytować plik XML?
4. Jak otworzyć plik XML w PDF?


Co to jest plik XML?

XML (ang. Extensible Markup Language) to język znaczników, który służy do tworzenia, zapisywania i transportowania danych. Jest on bardzo często używany w oprogramowaniu, aplikacjach oraz systemach bazodanowych, czyli systemach służących do zarządzania bazą danych. Wykorzystuje się go przede wszystkim w momencie, gdy dane mają zachować daną, ustaloną strukturę i tutaj podobnie do HTML, w XML również używa się znaczników. Na tym jednak podobieństwa między tymi dwoma językami się kończą. w HTML bowiem trzeba znać nazwę oraz działanie znaczników, natomiast w XML to osoba używająca tego języka sama ustala własne znaczniki, dzięki czemu można dostosować go do potrzeb określonego projektu. Oznacza to więc, że plik XML to tak naprawdę dokument tekstowy, który został zapisany w formacie XML.

Czym otworzyć plik XML?

Istnieje wiele sposobów, które umożliwiają otwieranie i przeglądanie zawartości plików XML. Co ciekawe, do ich otwarcia wcale nie jest niezbędne profesjonalne oprogramowanie, ponieważ można zrobić to przy użyciu wykorzystywanej na co dzień przeglądarki internetowej. Jak zatem otworzyć taki plik w Google Chrome, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge? Sprawdźcie!

1. Otwieranie pliku XML w przeglądarce internetowej

Aby otworzyć plik XML w używanej przeglądarce internetowej wystarczy:

1. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik XML.
2. Wybrać opcję „Otwórz z pomocą”.
3. Wybrać używaną przeglądarkę, czyli Google Chrome, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge.

2. Otwieranie pliku XML w edytorze tekstu

Plik XML można otworzyć również w zwykłym edytorze tekstu, takim jak Notatnik, lub Word, a także w bardziej zaawansowanych, takich jak Notepad++, Visual Studio Code, Atom oraz Sublime Text. W każdym z tych przypadków, postępujemy podobnie jak z przeglądarką internetową, czyli:

1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na plik XML.
2. Wybieramy opcję „Otwórz z pomocą”.
3. Wybieramy jeden z edytorów tekstu, czyli Notatnik, Word, Notepad++, Visual Studio Code, Atom lub Sublime Text.

3. Otwieranie pliku XML w specjalnym oprogramowaniu

Oczywiście istnieją też specjalne programy do otwierania plików XML, takie jak XMLSpy, Oxygen XML Editor i Altova XML, które oferują wiele dodatkowych funkcji, w tym między innymi walidację XML oraz transformacje XSLT. W ich przypadku również postępujemy w podobny sposób, czyli

1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na plik XML.
2. Wybieramy opcję „Otwórz z pomocą”.
3. Wybieramy jeden z edytorów plików XML, czyli XMLSpy, Oxygen XML Editor i Altova XML.

Jak edytować plik XML?

Do edytowania plików XML wystarczy zwykły edytor tekstu. Niestety, nie da się edytować ich w przeglądarce internetowej, takiej jak Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Microsoft Edge, dlatego niezbędne będzie wykorzystanie Notatnika lub Worda. Oczywiście w przypadku bardziej zaawansowanych edycji, lepiej wybrać programy, które pomagają w pracy z takimi plikami, między innymi przez oznaczenie znaczników za pomocą kolorów, dzięki którym kod będzie bardziej czytelny, a także mają numerowane linijki, co znacząco ułatwia pracę z dużymi plikami. Do takich programów zaliczamy przede wszystkim Notepad++, Visual Studio Code, Atom oraz Sublime Text. Aby więc wykorzystać jeden z nich do edycji pliku XML, wystarczy:

1. Kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik XML.
2. Wybierać opcję „Otwórz z pomocą”.
3. Wybierać jeden z edytorów tekstu, czyli Notatnik, Word, Notepad++, Visual Studio Code, Atom lub Sublime Text.

Jak otworzyć plik XML w PDF?

Czasem niezbędne jest otwarcie pliku XML w PDF, przykładowo gdy pobierze się sprawozdanie finansowe ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i chce się zobaczyć zawarte w nim dane. Istnieją więc dwa różne sposoby na przekonwertowanie pliku XML do PDF. Pierwszy z nich dotyczy właśnie wspomnianego sprawozdania finansowego, które po pobraniu ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości należy otworzyć w aplikacji udostępnionej przez owe ministerstwo. Takiej konwersji można dokonać na stronie e-Sprawozdania, klikając w „Wczytaj sprawozdanie”, wybierając zapisany plik XML, następnie po jego wczytaniu pojawi się informacja o podpisach złożonych pod sprawozdaniem, pod którą należy kliknąć „Dalej” i na koniec „Pobierz”. W ten sposób pobierze się przekonwertowane sprawozdanie w pliku PDF. Drugim sposobem jest wykorzystanie dostępnych w internecie konwerterów, które podobnie do tego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiają zmianę pliku XML w plik PDF. Do tych najpopularniejszych należą PDFCandy, Aspose APP, Groupdocs APP oraz Online Convert Free. W każdym z nich wystarczy załadować plik XML, kliknąć „Konwertuj” i po przekonwertowaniu zapisać plik PDF na komputerze.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela witryny MainTech.pl w celu dodania mojego komentarza oraz oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Politykę Prywatności.*.