Strona główna » Internet » Czy publiczne Wi-Fi jest bezpieczne?

Czy publiczne Wi-Fi jest bezpieczne?

by Administrator
0 komentarzy
Czy publiczne Wi-Fi jest bezpieczne?

Czy łączenie się z publicznym Wi-Fi jest bezpieczne?

Połączenie z internetem stało się nieodłącznym elementem codziennego życia. Niestety, nie zawsze mamy dostęp do płatnej sieci, dlatego wiele osób łączy się z publicznym Wi-Fi, aby móc całkowicie za darmo korzystać z internetu. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Czy łączenie się z publiczną siecią Wi-Fi jest bezpieczne? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Co to jest publiczne Wi-Fi?
2. Czy publiczna sieć Wi-Fi jest bezpieczna?
3. Jak bezpiecznie korzystać z publicznego Wi-Fi?
4. Czy VPN chroni urządzenie podczas korzystania z Wi-Fi?
5. Czy program antywirusowy chroni urządzenie podczas korzystania z Wi-Fi?


Co to jest publiczne Wi-Fi?

Jak sama nazwa wskazuje, publiczne Wi-Fi to bezprzewodowa sieć internetowa, która jest dostępna publicznie dla szerszego grona użytkowników. Oznacza to, że może połączyć się z nią każdy, co choć jest wygodne, to niestety niesie ze sobą pewne zagrożenia. To dlatego, że łącząc się z publiczną siecią Wi-Fi, wszystkie dane przesyłane pomiędzy urządzeniem połączonym z routerem udostępniającym taką sieć mogą być widoczne dla innych osób podłączonych do tej samej sieci. Wobec tego, jeżeli dane te nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą stać się łatwym celem dla hakerów, a tym samym osoba podłączona do publicznej sieci Wi-Fi jest narażona między innymi na naruszenie prywatności, kradzież danych osobowych, utratę dostępu do profili w mediach społecznościowych, a nawet włamanie na konto bankowe. Jest to tak zwany sniffing, który polega na tym, że dane są najpierw wysyłane do hakera, zamiast bezpośrednio do hotspotu, czyli miejsca, z którego jest udostępniany internet.

Czy publiczna sieć Wi-Fi jest bezpieczna?

Niestety, tak jak wspomnieliśmy, łączenie się z publiczną siecią Wi-Fi jest obarczone dużym ryzykiem. Istnieje bowiem kilka typów zagrożeń, które czyhają na użytkowników łączących się z bezpłatnym internetem. Pierwszym z nich jest „MitM”, czyli atak typu „Man-in-the-Middle”, który polega n tym, że hakerzy mogą przechwycić komunikację pomiędzy urządzeniem a siecią Wi-Fi, co umożliwi im podsłuchiwanie aktywności, kradzież poufnych informacji oraz manipulowanie przesyłanymi danymi. Dotyczy to szczególnie sieci, które są niezabezpieczone lub słabo chronione. Drugim z nich jest „Evil Twin”, czyli atak, który polega na tym, że haker tworzy fałszywy punkt dostępu do sieci Wi-Fi, a gdy użytkownik się do niej połączy, haker uzyskuje bezpośredni dostęp do wszystkich danych na połączonym urządzeniu. Trzecim możliwym zagrożeniem jest możliwość instalacji na połączonym urządzeniu złośliwego oprogramowania, które będzie zbierało z niego dane nawet wtedy, gdy zostanie ono odłączone od publicznej sieci Wi-Fi.

Jak bezpiecznie korzystać z publicznego Wi-Fi?

Oczywiście niebezpieczeństwo związane z korzystaniem z publicznej sieci Wi-Fi można skutecznie zminimalizować. Jak więc to zrobić? Sprawdźcie!

1. Podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi najlepiej wchodzić jedynie na strony, które używają protokołu HTTPS, czyli takie, które są zabezpieczone certyfikatem SSL. Jest to dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która szyfruje dane pomiędzy połączonym urządzeniem a stroną internetową i jest oznaczona zieloną kłódką, która znajduje się koło adresu witryny,
2. Podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi najlepiej wyłączyć dostęp do plików i folderów na swoim urządzeniu, aby potencjalni hakerzy nie mogli się do nich dostać.
3. Podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi najlepiej unikać logowania się do aplikacji zawierających wrażliwe dane, w tym przede wszystkim do mediów społecznościowych oraz kont bankowych, aby uniemożliwić hakerom dostęp do nich.
4. Nie powinno się korzystać z publicznej sieci Wi-Fi zbyt długo. To dlatego, że im mniej czasu się w danej sieci spędzi, tym mniej danych się tam zostawi, a tym samym zmniejszy się ryzyko, że przejmie je niepożądana osoba.

Czy VPN chroni urządzenie podczas korzystania z Wi-Fi?

Kolejnym sposobem na bezpieczniejsze korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi jest używanie VPN, czyli Virtual Private Network. Narzędzie to szyfruje ruch danych i tworzy swego rodzaju tunel pomiędzy przeglądarką a serwerem, dzięki czemu dane przez niego przechodzące nie będą widoczne dla hakerów. Jest to więc jedno z z najbardziej przydatnych narzędzi, które skutecznie pomaga zachować bezpieczeństwo przesyłanych informacji podczas korzystania z publicznego Wi-Fi. Dodatkowo, VPN chroni tożsamość użytkownika przez ukrycie adresu IP, w efekcie czego osoba go używająca może być w Polsce, a VPN pokaże, że jest w innym kraju, a nawet i na innym kontynencie.

Czy program antywirusowy chroni urządzenie podczas korzystania z Wi-Fi?

Tak naprawdę wszystko zależy od wybranego oprogramowania. Większość programów antywirusowych umożliwia wykrycie złośliwego oprogramowania, dzięki czemu zapobiega jego instalacji na danym urządzeniu. Dodatkowo, mogą one monitorować sieć Wi-Fi, do której podłączone jest dane urządzenie, w efekcie czego można sprawdzić, kto jeszcze używa tego samego łącza, a do tego część z nich pozwala na korzystanie z VPN, czyli narzędzia, które tworzy swego rodzaju tunel pomiędzy przeglądarką a serwerem, chroniąc w ten sposób przechodzące przez niego dane. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że większość programów antywirusowych nie chroni przed przejęciem danych, które dobrowolnie wymienimy podczas połączenia z siecią publiczną, dlatego powinno się używać ich wyłącznie w formie dodatkowego zabezpieczenia.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela witryny MainTech.pl w celu dodania mojego komentarza oraz oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Politykę Prywatności.*.