Strona główna » Technologia » Jakie są rodzaje konsoli Xbox?

Jakie są rodzaje konsoli Xbox?

by Administrator
0 komentarzy
Jakie są rodzaje konsoli Xbox?

Jakie są wersje Xbox?

Xbox od firmy Microsoft to jedna z najpopularniejszych konsol do gier na świecie, która od lat wielu umożliwia fanom wirtualnego świata rozrywkę na najwyższym poziomie. Od momentu jej premiery, czyli 2001 roku, Xbox obok PlayStation stał się najważniejszym graczem na rynku konsol do gier. Trzeba jednak wiedzieć, że przez te wszystkie lata wyszło wiele jego rodzajów, które znacząco się od siebie różnią. Jakie więc wersje Xbox są dostępne na rynku? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Historia konsoli Xbox od firmy Microsoft
2. Microsoft Xbox
3. Microsoft Xbox 360
3. Microsoft Xbox One
4. Microsoft Xbox Series X i S


Historia konsoli Xbox od firmy Microsfot

Pierwsza konsola Xbox trafiła do sprzedaży w listopadzie 2001 roku. Była to odpowiedź firmy Microsoft na premierę konkurencyjnej konsoli PlayStation 2, która zadebiutowała w marcu 2000 roku i została wyprodukowana przez koncern Sony. Xbox z miejsca podbił serca graczy w Stanach Zjednoczonych i Europie, stając się obok PlayStation jedną z najpopularniejszych konsol do gier na świecie. Od tego czasu oba te urządzenia znacząco się rozwinęły, a firmy je produkujące z roku na rok wprowadzają do nich coraz to nowsze rozwiązania, które pomagają im rywalizować o miano tych najlepiej się sprzedających. Jakie zatem są rodzaje konsoli Xbox? Sprawdźcie!

Microsoft Xbox

Pierwszy Xbox trafił do sprzedaży w listopadzie 2001 roku i od razu spowodował na rynku niemałe zamieszanie. To dlatego, że był wyposażony w mocne podzespoły, wbudowany dysk twardy, płatne usługi sieciowe oraz zestaw rozwiązań, które na tamte czasy były czystą innowacją. Efektem tego była sprzedaż blisko 25 milionów egzemplarzy do 2005 roku, ale jak pokazała historia, był to dopiero początek rywalizacji koncernu Microsoft i ich konsoli Xbox z firmą Sony i konsolą PlayStation, które obecnie co roku walczą o miano tych najpopularniejszych.

Microsoft Xbox 360

Xbox 360 to następna konsoli Xbox, który ukazał się w sprzedaży jesienią 2005 roku. Ten egzemplarz również z miejsca okazał się strzałem w dziesiątkę, a to za sprawą bezprzewodowych kontrolerów, rozbudowanych usług sieciowych oraz postawienia pierwszych kroków w kwestii cyfrowej dystrybucji oraz streamingu. Na rynku ukazało się kilka wersji Xbox 360, w tym Xbox 360 Arcade, Xbox 360 Core, Xbox 360 Elite, Xbox 360 Premium, Xbox 360 Slim oraz Xbox 360 E. W 2010 roku konsola doczekała się jeszcze czujnika ruchowego o nazwie Kinect, który okazał się prawdziwą rewolucją. Wprowadzenie tego dodatku okazało się ogromnym sukcesem, którego efektem była doskonała sprzedaż i zainteresowanie szerszego grona osób, w tym przede wszystkim tych do tej pory nieinteresujących się grami.

Microsoft Xbox One

Następcą konsoli Xbox 360 jest Xbox One, czyli urządzenie, które zadebiutowało w 2013 roku i miało być prawdziwą rewolucją w świecie graczy. Jednym z pomysłów było bowiem przypisywanie gier do danej konsoli, a tym samym brak możliwości ich dalszej sprzedaży lub wymiany ze znajomymi. Niestety, rozwiązanie to nie przypadło miłośnikom wirtualnego świata do gustu, w wyniku czego firma Microsoft się z niego wycofała. Strzałem w dziesiątkę okazał się jednak zaawansowany system sterowania głosem, który umożliwia użytkownikom wydawanie poleceń za pomocą komend głosowych oraz pakiet Xbox Game Pass, w ramach którego za niewielką jednorazową opłatą, gracze otrzymali dostęp do kilkudziesięciu gier. Do tego samo urządzenie jest promowane jako konsola multimedialna, która poza samymi grami, zyskała również dostęp do filmów. Oczywiście zmianie uległy też kontrolery, które mimo że wyglądają tak samo, jak te od Xbox 360, to zostały delikatnie przeprojektowane i udoskonalone, tak aby korzystało się z nich jeszcze przyjemniej. I tutaj podobnie jak w przypadku Xbox 360, Xbox One również doczekał się kilku wersji, w tym Xbox One S oraz Xbox One X, który wyposażony jest w dużo mocniejsze podzespoły.

Microsoft Xbox Series X i S

Najnowszymi modelami konsoli Xbox jest Xbox Series X oraz Xbox Series S, które zostały wydane w 2020 roku. Ich największym atutem jest działanie oparte na nowej generacji, a konkretniej technologii Xbox Velocity Architecture, która zapewnia szybsze ładowanie danych oraz bogatsze i bardziej dynamiczne światy poszczególnych gier. Trzeba jednak wiedzieć, że obie te konsole znacząco się od siebie różnią. Xbox Series X to wersja mocniejsza, która wyświetla gry w natywnej rozdzielczości 4K i jest wyposażona w odtwarzacz dysków Blu-ray UHD, natomiast Xbox Series S to bardziej przystępna cenowo wersja ze słabszymi podzespołami, która wyświetla gry w rozdzielczości 1440p i przeznaczona jest do gier bez użycia nośników na dyskach. Oczywiście mimo tych różnic w specyfikacji oraz cenie oba te urządzenia są w stanie obsługiwać te same gry, tak więc nawet wybierając tańszą Xbox Series S nie ma obaw o to, że nie obsłuży któregoś z najnowszych tytułów.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez właściciela witryny MainTech.pl w celu dodania mojego komentarza oraz oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Politykę Prywatności.*.